Ikonografijos skriptai
    Istorija
    Pažinimas
    Ikonostazas
    Simboliai
    Spalvos
    Iškeltos rankos
    Ikonų tipai
    Lentos paruošimas
    Ikona ir paveikslas
    Šventinimas
Jėzaus ikona
Švenčių ikonos
Dievo Motinos ikonos
Angelai
Šventieji
Jolantos tapytos
Nuorodos


© “Ikonografijos skriptai”, Kretinga, 1999
Medžiagą surinko ir dėstė br. Carlo Bertagnin ofm
(čia pateikta medžiaga autoriaus neperžiūrėta)
Iš italų kalbos vertė br. Paulius Vaineikis ofm

LENTOS PARUOŠIMAS

Nuo pat savo ištakų bažnytinis menas ieškojo tvirto, stabilaus paviršiaus, ant kurio galėtų spalvomis ir kinijomis perteikti tikėjimo tiesas. Didižiausią tvirtumą užtikrina akmeninė siena, simbolizuojanti Bažnyčios tvirtumą ir amžinumą, užtikrinamą Kristaus – Uolos, ant kurios ji pastatyta. Freskinė tapyba puikiai atitinka ikonografijos meno reikmes, iš jos kyla tapyba ant lentos, todėl parengiamieji ikonografo darbai yra medžio lentos perkeitimas į tvirtą sieną.
Tinkamiausi minkšti medžiai: tuopa, liepa, kiparisas, beržas, uosis, bukmedis, riešutmedis, Afrikos rožinis medis, kartais ąžuolas (bet jis yra per kietas apdirbimui).
Reikia vengti sakingos medienos, su nevienalyčiais plaušais, su trūkumais (šakų užuomazgomis, įtrūkimais).
Jei vis dėlto lentoje, piešinio pusėje, yra šakų užuomazgos, jas geriau išimti ir skyles užtaisyti pjuvenų bei klijų mišiniu. Džiūdamos šakos „lipa į viršų“ ir gali išmušti gruntą.
 Lentos turi būti išgautos arti kamieno, kad kuo mažiau deformuotųsi. Tinkamiausia tapybai yra pusė nukreipta link medžio centro.

Tapymo pusė dažniausiai yra išdrožta centrinėje lentos dalyje taip, kad aplink liktų apvadas. Ši išdroža vadinasi lopšys arba arka ir jos tikslas lyg skrynelėje saugoti ikoną.
Priešinga lentos pusė yra sustiprinama įstrižais pleištais, kurie skirti galimiems medienos iškrypimams sulaikyti. Paprastai šie pleištai yra iš kietesnės negu pati lenta medienos, dvigubu įterpimu, trapecija (kregždės uodega), įsprausti neprikalant ir neklijuojant.
Jie neturi būti įsprausti giliau nei pusė lentos storio.

Lentos proporcijos


Lentos kraštai
Kraštai nėra skirti įrėminimui, kaip paveikslų, tačiau sudaro neatskiriamą ikonos dalį ir yra įtraukiami į geometrinę ikonos sudėtį. Dažnai piešinys iš tapymo lauko „perlipa“ ant rėmų.
Jeigu lentoje nėra „lopšio“ – rėmai nupiešiami.


Rėmai yra 3 tipų: lygiai nutolę nuo visų kraštų; viršuje ir apačioje vienodai plačiau negu šonuose; apatinis rėmas platesnis už kitus lygius rėmus. Centimetrais proporcijos nenustatytos, bet svarbus yra aukščiau minėtas santykis.


© 2010-03-15, Jolanta Klietkutė